Poikkeava tilanne vaikuttaa valitettavasti monen yrittäjän liiketoimintaan lähikuukausina.
Kunta haluaa omalta osaltaan olla auttamassa teitä yrittäjiä tässä tilanteessa.
Kunta tarjoaa yrittäjille
- maksutonta neuvontaa tällä hetkellä 1-5 tuntiin /yritys
- sen jälkeen maksullista neuvontaa max 4 pv. á 34,50e/h+alv per yritys
Rahoittajat saattavat tarvita tarkempia selvityksiä yrityksen taloustilanteesta tai liiketoiminnan kehittymisestä. Olen käytettävissä ja minuun voi olla yhteydessä. Avustan hakemusten sekä laskelmien laatimisessa, mutta myös toki myös yritysten kehittämistoimenpiteiden eteenpäin viemisessä ym.
Yhteydenotot ensin puhelimitse tai sähköpostitse.
Tilanteen mukaan katsotaan voidaanko palvelu hoitaa puhelimitse/etäpalaverina tai sovittuna tapaamisena.
Lisätietoja:
Auli Teppinen
Yritysasiantuntija
ProAgria Etelä-Suomi ry
0400 461716
ALLA LISÄKSI AJANKOHTAISTA TIETOA ERI RAHOITUKSISTA YM. INFOA YRITTÄJILLE
Juuri päättyneen hallituksen tiedotteen ( 20.3.2020 klo 11.00) mukaan hallitus aikoo antaa myös yrittäjille väliaikaisen oikeuden työttömyysturvaan. Käytännössä kyse on perustulokokeilusta. Perustulossa ajatus on se, että ihminen saa julkisesti rahoitetusta sosiaaliturvasta elämiseen riittävän minimitoimeentulon – olipa hän sitten työmarkkina-asemaltaan palkansaaja, yrittäjä tai työtön työnhakija. Tarkemmat tiedot perustulon hakemiseksi/saamiseksi informoidaan varmaan melko pian.
PANKIT
Mikäli yritykselläsi on taloudellisia haasteita suoriutua esimerkiksi lainojen maksusta, on syytä ottaa suoraan yhteyttä rahoittajaan ( oma yrityspankki tai jos rahoittajana Finnvera, niin sinne). Rahoittajilta voi anoa lainoille lyhennysvapautta tai muuttaa lyhennyserän määrää.
Pankit ovat tällä hetkellä ruuhkautuneet ja pankkien nettisivuilla suositellaan ottamaan yhteyttä verkkopankin kautta ja tehdä verkossa hakemus lainojen maksujen muutoksiin. Päätöksen saanti voi myös hieman kestää ruuhkan vuoksi
FINNVERA
Finnveran lainoihin voi hakea maksuehtoihin muutoksia. https://www.finnvera.fi/kasvu/ajankohtaista-yrityksille/ajankohtaista-yrityksille
Yrityksen yleisen maksuvalmiuden heiketessä on haettavissa käyttöpääomaluottoa omasta pankista ja pankit hakevat ko. luottoon Finnveran takausta. ( Finnveralla on käytössä 12 mrd. € hätärahoitus)
TE-PALVELUT
Mikäli yrityksessä on esimerkiksi lomautettava henkilöstä, niin tietoa lomautuksessa huomioitavista asioista löytyy
TE-toimiston sivuilla.
BUSINESS Finland
Business Finland lanseerasi kaksi uutta rahoituspalvelua ( Esiselvitysvaihe ja kehittämistoimenpiteiden toteutusvaihe) lieventämään koronavirusepidemian aiheuttamia talousvaikutuksia.
Business Finland avasi torstaina 19. maaliskuuta kaksi uutta rahoituspalvelua, joiden avulla pienet ja keskisuuret yritykset sekä midcap-yritykset voivat kehittää ratkaisuja koronaviruksen aiheuttamiin ongelmiin. ( Ei yksityisille elinkeinoharjoittajille eli yrityksen on oltava Ay, Ky tai Oy)
Rahoituksen avulla yritykset voivat selvittää ja suunnitella uusia liiketoimintoja, korvaavia toimitusketjuja ja tuotannon sekä työn tekemisen tapojen uudelleenorganisoimista koronaviruksen aiheuttamassa häiriötilanteessa ja sen jälkeen.
Rahoitusta suunnataan toimialoille, jotka kärsivät epidemian vaikutuksista vakavimmin. Rahoitus on kohdennettu matkailuyrityksille ja matkailun oheispalveluja tuottaville yrityksille, luoville aloille sekä kaikille toimialoille, joiden toimitusketjujen toimivuuteen koronavirustilanne on vaikuttanut tai on vaikuttamassa.
UUDET RAHOITUSPALVELUT LYHYESTI
Esiselvitysrahoitus liiketoiminnan häiriötilanteissa
– Rahoituksella yritys voi selvittää ja suunnitella itselleen esimerkiksi uusia liiketoimintoja, korvaavia toimitusketjuja, tuotannon organisoimista sekä työn muutoksesta johtuvien uusien toimintatapojen kehittämistä koronan aiheuttamassa häiriötilanteessa ja sen jälkeen. ( Max 10 000 €/yritys)
Kehittämisavustus liiketoiminnan häiriötilanteissa
– Rahoituksella yritys voi kehittää niitä asioita, joita se on tunnistanut ja jotka parantavat yrityksen mahdollisuuksia koronan aiheuttamassa häiriötilanteessa ja sen jälkeen. Toimenpiteiden seurauksena yritykselle pitää syntyä uusia ratkaisuja tuotteisiin tai tuotantoon liittyen. ( max 100 000 €/yritys)
Rahoituksen saaja voi olla myös pelkästään kotimarkkinoilla toimiva yritys.
Lisätietoa:
https://www.businessfinland.fi/suomalaisille-asiakkaille/palvelut/rahoitus/hairiotilannerahoitus/
Rahoituksista saa myös lisätietoa ilmoittautumalla alla oleviin ryhmäneuvontaetätilaisuuksiin.
Creven ryhmäneuvonnat ovat maksuttomia ja avoimia kaikille aiheesta kiinnostuneille. Osallistuminen edellyttää ilmoittautumista.
– Ilmoittaudu mukaan täällä: https://www.creve.fi/neuvonta/ryhmaneuvonta/
– Osallistu mukaan täällä: https://humak.zoom.us/my/crevezoom
HUOM. Mikäli Zoom ei kuormittumisen vuoksi toimi, on vara-alustana tapahtumalle Creven CU: https://eu.bbcollab.com/guest/60b24dfb0fef4273a325d7bbf3d35b67