Paperilaskuihin lisämaksu 1.6.2026 alkaen – siirry käyttämään e-laskua

Paperilaskuihin lisämaksu 1.6.2026 alkaen – siirry käyttämään e-laskua

Myrskylän kunta ottaa käyttöön 5,00 euron laskutuslisän 1.6.2026 lukien. Laskutuslisä otetaan käyttöön asteittain ja se koskee yksityisoikeudellisia saatavia. Laskutuslisää ei tule julkisoikeudellisiin ja lakisääteisiin maksuihin, kuten varhaiskasvatuksen maksuihin.

Suosittelemme siirtymistä sähköiseen laskutukseen. Sähköinen laskutus on nopea, turvallinen ja ympäristöystävällinen vaihtoehto. Seuraava paperilasku toimitetaan vielä ilman paperilaskulisää, ja sen jälkeen lisä voidaan ottaa käyttöön.

Siirry sähköiseen laskutukseen verkkopankissasi: Aktivoi e-lasku verkkopankissasi. Etsi Myrskylän kunta e-laskupalvelu ja seuraa ohjeita. Mikäli olet vesilaitoksen asiakas muista myös valita Myrskylän kunta/vesihuoltolaitos. Lisätietoja e-laskun käyttöönottoosi saat oman pankkisi asiakaspalvelusta.